Reklama
 
Blog | Hana Mudrová

Maminky

Měla jsem štěstí na hodně silných matek a maminek. Dokonce jsem potkala mnoho těch, které se za silné nepovažovaly. Možná byla jejich síla právě v těch pochybách a hledání, zda dělají správně, co dělat mají. Dnes myslím na ty, kterým patří tento svátek. Možná bych měla napsat „na nás“, ale někde jsem kdysi četla vzpomínku, jak měl jít chlapeček popřát sousedce, zatím svobodné – protože i ona jednou maminkou bude.  Což považuji za moudrý přístup.

V literatuře se nám od dob, kdy se stal svátek populárnější, uhnízdilo pojetí velikánů, sklánějících se k matičce ustarané, u petrolejky látající, kuchtící, zcela samozřejmě milující a tak dále. Na dnešek  mám připravený sborníček z roku 1925, věnovaný Svátku matek. Přesně tak, jak říkám, zahájila tah na branku Eliška Krásnohorská (Svět kdyby dával mi/ všecky své poklady:/za lásku matičky/ není v nich náhrady). Hezounká poslední sloka. Poctivě svou báseň nazvala Říkání o matičce a vrátila se tu daleko do dětství. Objevila se tu jména podobně známá nebp známější: F. X. Svoboda, Petr Křička, Růžena Jesenská, Rudolf Medek, A. M. Tilschová, J. Š. Baar, Marie Majerová, Fráňa Šrámek. Oslavy, vyznání, příhody.

Nedala mi však spát hrst otázek v příspěvku Renaty Tyršové „Několik vzpomínek na matku“. Byly provokativní a důležité. Jejich aktuálnost, myslím, léty neuvadla. Posuďte sami:

Co by asi tak mnohé mladé dcery odpověděly, kdybychom na nich chtěly, aby nám něco pověděly o svých maminkách. Znají je vůbec? Vědí, z čeho se radují a řím trpí? Čím je maminka tak mnohé z nich? je jim něčím více, než dobrou trpělivou duší, která na ně spravovala, je ošetřovala, když stonávaly, která v přemnohých moderních domácnostech svojí prací a péčí jim umožňuje, aby šly i vdané za svými zájmy a za svým povoláním, o tolik příjemnějším, než je starost o domácnost, která za ně uklízí, vaří, šije, chová malé děti, ač by třeba ráda již užila trochu klidu a odpočinku po mnohaletém plahočení?

Ano, byla to jiná doba, dnes můžeme k úvaze přihodit otázky synům, kterým se nechce z domova nebo kteří se do něj vracejí. Navíc jsou to právě ženy, matky dospělých dětí, které se musejí starat o rodinné příslušníky, kteří onemocněli, zestárli. Mužů je v té oblasti stále menšina.

Tak schválně, kdo dokáže na tyto otázky souvisle odpovědět alespoň sám sobě? Je večer první květnové neděle a leckdo možná honem honem píše aspoň zprávu, aby dnešek úplně nepropásl. Žijeme rychle, že? Každý má starostí nad hlavu. Máma už zvládla leccos, ona to přežije, stačí se jen ozvat.

Byla by škoda, kdybychom věděli o svých maminkách jen tohle.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama